گشت و گذار در کاخ نیاوران تهران

گشت و گذار در کاخ نیاوران تهران

  • 0
  • 653
  • نویسنده :

کاخ نیاوران تهران کاخی است که با داشتن بخش های مختلف و بناهای متعدد، به عنوان یکی از مشهور ترین جاذبه های تاریخی پایتخت شناخته می شود. این کاخ یکی از جدید التاسیس ترین کاخ های پایتخت می باشد که به جرات می توان گفت پس از ساخت آن، کاخ دیگری در پایتخت ساخته نشد و در نتیجه این مجموعه زیبا از آن زمان به یادگان باقی ماند. طبیعتا به دلیل زمان نسبتا کمی که از ساخت آن می گذرد، دارای معماری ای به روز تری داشته و علاوه بر این از بخش ها و طبقات متعددی تشکیل شده است. کاخ نیاوران با داشتن دکوراسیون بسیار زیبا و منحصر به فرد، از جمله جاذبه های تاریخی است که هر فردی در زندگی خود باید از آن بازدید کند.

اگر از کاخ نیاوران بازدید نکرده اید و یا تا به حال نام این کاخ موزه را نشنیده اید توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با مطالعه این مقاله، با کاخ نیاوران و جاذبه های گردشگری آن و همچنین بخش های مختلف آن آشنا شوید. این کاخ با داشتن معماری متفاوت و بی نظیر، از زیباترین کاخ های ایرانی می باشد که بازدید از آن را به شدت به شما توصیه می کنیم. 

مختصری درباره کاخ نیاوران

 کاخ نیاوران، از مشهورترین جاذبه های تاریخی شهر تهران به شمار می آید. علت هم این است که در آخرین دوره پادشاهی ایران که حکومت پهلوی بود، به عنوان اقامت گاه خاندان پهلوی مورد استفاده قرار می گرفت و در نهایت با انقلاب اسلامی، تمامی خاندان پهلوی از این کاخ نقل مکان کردند و تمامی لوازم خود را در کاخ نیاوران بر جای گذاشتند. امروزه تمامی بخش های این کاخ تبدیل به موزه شده و عموم مردم می توانند همه روزه به بازدید از این کاخ و همچنین بخش های مختلف آن بپردازند. 

آشنایی با این کاخ

همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، کاخ نیاوران از آخرین آثار تاریخی در تهران می باشد که با داشتن معماری خاص و منحصر به فرد، ترکیبی از سبک های معماری ایرانی و معماری اروپایی را پیاده سازی کرده و به عنوان یکی از زیباترین کاخ های پایتخت شناخته می شود. کاخ نیاروان شامل دو و نیم طبقه می باشد که هر کدام از طبقات، دارای اجزاء متعددی بوده و بخش های بسیار زیادی برای بازدید از آن وجود دارد. 

طبقه اول این کاخ از یک تالاز بسیار بزرگ تشکیل شده است که در راهروهایی که در گوشه و کنار آن وجود دارد، اتاق های متعددی وجود دارد. هر کدام از این اتاق ها مربوط به بخش خاصی بوده و به طور کلی مجموعه بی نظیر کاخ نیاوران را تشکیل داده است. در طبقه اول، سینمای اختصاصی این کاخ قرار داشته و به عنوان اتاقی مدرن در این مجموعه کاربردهای بسیار زیادی داشته است. از جمله سایر اتاق های موجود در طبقه اول می توان به اتاق انتظار، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، تالار آبی، و ... اشاره کرد.

سایر طبقات کاخ نیاوران

در مطالب بالا مطالعه کردید که به طور کلی کاخ نیاوران از دو و نیم طبقه تشکیل شده است. پس از طبقه اول وارد نیم طبقه می شویم که سبک دکوراسیونی بسیار زیبا داشته و یکی از طبقات زیبای کاخ نیاوران به شمار ی آید. در این طبقه بخش های مختلفی مانند اتاق کنفرانس، اتاق کار، اتاق خواب لیلا، اتاق ندیمه لیلا، اتاق منشی فرح دیبا، وجود دارد.
علاوه بر این طبقه آخر این کاخ از بخش ها و اتاق های بسیار زیادی تشکیل شده است که اکثرا اتاق های خصوصی خاندان پهلوی بوده است. به عنوان مطال اتاق خواب علیرضا، اتاق خواب مشترک شاه و فرح، اتاق مطالعه علیرضا پهلوی، اتاق خواب فرح،  اتاق مطالعه فرح، اتاق آرایش فرح، اتاق لباس، استراحتگاه محمدرضا پهلوی، اتاق نشیمن وجود دارد که بازدید از آن ها بسیار لذت بخش می باشد.

کاخ نیاوران کجاست؟

مشخصا از نام این کاخ می توان حدس زد که موقعیت مکانی آن در کجای پایتخت قرار دارد. در شمالی ترین بخش تهران، در منطقه 1 پایتخت، محله ی نیاوران، کاخی بزرگ با معماری زیبا جا خوش کرده که امروزه توجه گردشگران و توریستان متعددی را به خود جلب کرده است. برای دسترسی به کاخ نیاوران باید خود را به خیابان باهنر پایتخت برسانید و در انتهای این خیابان، مجموعه عظیم نیاوران را مشاهده خواهید کرد. 
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه