آیا تا به حال در مورد دودکش جن شنیده اید؟

آیا تا به حال در مورد دودکش جن شنیده اید؟

  • 0
  • 181
  • نویسنده :

در ککشور ایران، جاذبه های گردشگری عجیب و کمیاب، به وفور یافت می شود. برخی از جاذبه های گردشگری هستند که داستان های عجیبی در مورد آن ها وجود دارد. در استان زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان، یکی از این جاذبه های گردشگری عجیب و غریب وجود دارد که داستان های عجیب و باور نکردنی ای در مورد آن ها وجود دارد. دود کش جن این پدیده مشهور و عجیب است که در این مطلب به معرفی آن پرداخته ایم. اگر دوست دارید با عجیب ترین جاذبه گردشگری ایران آشنا شوید و اطلاعاتی در مورد آن به دست بیاورید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. شاید پس از آشنایی با این جاذبه عجیب، هوس بازدید از آن به سرتان بزند و برای سفر به آن برنامه ریزی کنید.

دودکش جن چیست؟

شاید سوال جالبی نباشد اما باید گفت که دودکش جن در واقع یک پدیده طبیعی می باشد که به آن "هودو" می گویند. هودو در واقع شکلی عجیب و غریب از سنگ است که بر اثر اتفاقات طبیعی و فرسایش، ایجاد می شود. به بیان بهتر، سنگ هایی با ارتفاع زیاد و شکلی شبیه به مناره که در بالای آن ها سنگی دیگر قرار دارد هودو نام دارد. می توان گفت که شکلی شبیه به قارچ را به خود می گیرد. دودکش جن موجود در زنجان از جنس خاک رس می باشد و سال های زیادی طول کشیده است تا خاک به این شکل در بیاید.

علت نام گذاری

نکته جالب در خصوص این جاذبه گردشگری این است که محلی های این منطقه به آن دودکش جن می گویند و این نام از آن موقع شهرت یافته و در نهایت همه امروزه این هودوها را با نام دودکش جن می شناسند. به علت اینکه هودو شکلی شبیه به دودکش دارد، به آن دودکش می گویند. اما چرا کلمه جن؟ اهالی این منطقه بر این باورند که به وجود آمدن این منطقه، نمی تواند علت های طبیعی داشته باشد و جن و دیو در ساختن آن ها نقش داشته اند. در واقع به علت اینکه اماکنی که شکلی پیچیده دارند شکلی عجیب به خود دارند و ساختن آن ها نه می تواند کار انسان ها باشد و نه کار باد و باران، در نتیجه جن ها آن را ساخته اند. به همین سبب این نام را به آن تخصیص داده اند.

مختصری درباره این منطقه

به این منطقه که رسیدید، ستون های بلند و مناره ای بسیاری را می بینید. به علت اسم عجیبی که دارد ممکن است باعث رعب و وحشت شما شود اما باید بگوییم که نمونه این پدیده در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. نزدیک تر که بشوید متوجه حضور قلعه ای در پایین کوه می شوید. این قلعه که نام آن قلعه بهستان می باشد یکی از قلعه های بزرگ است که در داخل آن، 64 اتاق وجود دارد. طبق گفته کارشناسان قدمت این قلعه به زمان ساسانیان برمی گردد و همین مساله نشان دهنده این است که این مکان و دودکش جن، قدمت بسیار زیادی دارد. 

دودکش جن کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این جاذبه طبیعی، در استان زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان واقع شده است. برای دسترسی به آن باید خود را به شهر زنجان رسانده و با پیمودن مسیری در حدود 100 کیلومتر خود را به شهر ماهنشان برسانید. در شهر ماهنشان باید مسیری کوتاه و نزدیک به 20 کیلومتر را طی کنید تا در نهایت به دودکش جن برسید. 
اگر تا به حال از این منطقه دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه