آشنایی با تخت جمشید 

آشنایی با تخت جمشید 

  • 0
  • 159
  • نویسنده :

تخت جمشید نامی است که تمامی افراد جهان با آن آشنا هستند. در واقع این سازه ی قدیمی یادگاری از 2500 سال پیش می باشد که امروزه، از آن به عنوان قدیمی ترین سازه ایران و جهان یاد می شود. در واقع این بنا در وسعتی بسیار عظیم در استان فرس قرار دارد و شهرت جهانی آن، بر کسی پوشیده نیست. به علت اینکه این سازه یکی از قدیمی ترین سازه های جهان است، هر ساله افراد بسیاری برای بازدید از آن، به ایران سفر می کنند و به پرسپولیس، که نماد شهر شیراز است سفر می کنند. در این مطلب به معرفی تخت جمشید و همچنین توضیخاتی در خصوص آن بگردازیم. اگر تا به حال به این جاذبه تاریخی سفر نکرده اید و با آن آشنایی ندارید، مطالعهاین مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره تخت جمشید

این سازه تاریخی که استارت ساخت آن توسط داریوش اول، یکی از پادشاهان حکومت هخامنشیان،  زده شد، بنایی با عظمت و سازه ای سنگی می باشد. جالب است بدانید که ساخت این بنا در حدود 120 سال به طول انجامید و در طول پادشاهی پادشاهان متعددی ساخته شد. در ساخت آن، زن ها و مردها دستی داشته اند و با همکاری افراد و معماران و هنرمندان بسیار زیادی، توانستند این سازه عظیم را در شیراز بسازند. این بنا در حدود 25 قرن پیش ساخته شد و یکی از اصلی ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی در ایران به شمار می آید. در تخت جمشید، سازه های متعددی از جمله سر ستون ها، ستون های بلند، نقوش برجسته و کتیبه های مختلف، و همچین کاخ ها و بقایایی از تالارهای متعدد وجود دارد. 
اگر تا به حال به بازدید از این سازه تاریخی نرفته اید، توصیه می کنم، حتما بازدید از آن را در برنامه های سفری خود قرار دهید.

بهترین زمان سفر به این جاذبه تاریخی

اگر تا به حال عکس های این سازه تاریخی را دیده باشید، یقینا تصور کرده اید که موقعیت مکانی آن در منطقه ای خشک و گرم سیر قرار دارد و اگر تابستان به آن سفر کنید از شدت گرما اذیت می شوید. اما باید بدانید که تحت جمشید در منطقه ای کوهستانی و در دامنه کوه ساخته شده است. در نتیجه آب و هوایی معتدل و رو به خنک دارد. البته باید گفت که این مساله دلیل نمی شود که فصل تابستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. در این فصل، زاویه تابش نور خورشید مستقیم است و نور آن بسیار آزار دهنده می باشد. به طور کلی بهترین زمان برای سفر به این منطقه، فصول سرد سال می باشد. در این فصول، می توانید به راحتی و بدون ایجاد مشکل به این منطقه سفر کنید و سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز را تجربه کنید.

تخت جمشید کجاست؟

این بنای تاریخی در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته است. برای دسترسی به این جاذبه تاریخی باید ابتدا خود را به استان فارس برسانید. در این استان به شیراز رقته و در نهایت به سمت مرودشت حرکت کنید. تخت جمشید در نزدیکی مرودشت قرار دارد و در فاصله ای در حدود 10 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. همچنین لازم است بدانید که این سازه تاریخی در قسمت شمال شرقی شهر شیراز و در فاصله 70 کیلومتر از آن قرار دارد.
اگر تا به حال به شیراز شفر کرده اید و از این بنای تاریخی دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه