همه چیز درباره نقش رستم و جاذبه های دیدنی آن

همه چیز درباره نقش رستم و جاذبه های دیدنی آن

  • 0
  • 142
  • نویسنده :

نقش رستم یکی از قدیمی ترین آثار باستانی بر جای مانده از تمدن قدیمی ایرانی می باشد. نقش رستم جزو مهم ترین و اصلی ترین آثار باستانی در شهر شیراز است که با داشتن تاریخچه زیبا و همچنین، فضایی عجیب و متفاوت، توجه افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. این جاذبه تاریخی، یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین آثار باستانی شیراز می باشد که توجه توریستان و علاقه مندان به تاریخ را به سمت خود جذب می کند. این اثر تاریخی، مورد توجه بسیاری از پادشاها ن قرار می گرفت و آثار و بقایای بسیاری از دوران های مختلف پادشاهی در آن وجود دارد. این اثر تاریخی یکی از متفاوت ترین معماری ها در میان تمامی آثار تاریخی را دارد و از زمانی که کشف شده تا کنون، افراد بسیاری را از گوشه نقاط دنیا به سمت خود جذب کرده است.

در ادامه مطلب، به معرفی کامل نقش رستم و همچنین بخش های مختلف و تاریخچه آن پرداخته ایم. اگر تا به حال به بازدید از این جاذبه تاریخی نرفته اید و با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با یکی از عجیب ترین آثار تاریخی ایران آشنا شوید. این جاذبه گردشگری به قدری جذاب است که هوس بازدید از آن در کوتاه ترین زمان ممکن به سرتان می زند. 

مختصری درباره نقش رستم

نقش رستم از جمله مشهورترین آثار تاریخی استان شیراز می باشد. همانطور که می دانید، این استان بناهای تاریخی بسیار زیادی را در درون خود جای داده است و به عنوان یکی از مهم ترین شهر های تاریخی ایران میزبان بسیاری از گردشگران و توریستان می باشد. اما نقش رستم، یکی از مهم ترین آثار باستانی در این شهر می باشد که آثار بسیاری از دوره های مختلف پادشاهی در آن وجود دارد. این اثر تاریخی، در واقع یک تخته سنگ بسیار بزرگ می باشد که نقوش مختلفی بر روی آن وجود دارد. جالب است بدانید که این جاذبه تاریخی در سال 1302 توسط فردی آلمانی کشف شد.

بخش های مختلف این جاذبه تاریخی

این اثر تاریخی، دیدنی های بسیار زیادی را در درون خود قرار داده است و به عنوان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی ایران، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نقش رستم دیدنی های متعددی از جمله آرامگاه هایی مخصوص پادشاهان هخامنشی، سنگ نوشته های تاریخی، نقوش مختلق بر روی سنگ ها، کتیبه ها، آثاری از برج و سازه های قدیمی، و ... اشاره کرد. یکی از مهم ترین نکات در خصوص این جاذبه تاریخی، وجود آثار متعددی مربوط به دوران ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان می باشد. قدیمی ترین آثار پیدا شده در این منطقه مربوط به 2000 سال پیش از میلاد بوده است که متعلق به دوران ایلامی ها می باشد. 

مقبره های موجود در نقش رستم متعلق به چه کسانی می باشد؟

در دل کوه، و در ارتفاع بسیار بلندی، کنده کاری مستطیل شکلی وجود دارد که درون این کنده کاری، قبر هایی متعلق به پادشاهان هخامنشی قرار دارد. این مقبره ها متعلق به خشایار شاه، داریوش اول، داریوش دوم و اردشیر اول می باشد. این پادشاهان، از جمله خوش نام ترین پادشاهان در تمامی طول تاریخ در دنیا می باشند و آرامگاه بسیار باشکوهی در منطقه نقش رستم دارند. البته لازم به ذکر است که در کنار این آرامگاه ها، قبرهای دیگری نیز وجود دارد که متعلق به نزدیکان این پادشاهان می باشد.

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه