همه چیز درباره قلعه فلک الافلاک خرم آباد

همه چیز درباره قلعه فلک الافلاک خرم آباد

  • 0
  • 712
  • نویسنده :

چکیده

قلعه فلک الافلاک از زیباترین قلعه های ایرانی می باشد. با وجود اینکه زمان زیادی از ساخت قلعه فلک الافلاک می گذرد، اما همچنان تواسته پاربرجا باقی بماند و میزبان توریستان و گردشگران بسیار زیادی باشد. این قلعه با معماری بی نظیر و زیبای خود مانند نگینی در شهر خرم آباد می درخشد و یکی از اصلی ترین و مهم ترین نماد های شهر خرم آباد است. یکی از نکات جالب در خصوص این قلعه این است که بر روی تپه ای بزرگ در وسط شهر خرم آباد ساخته شده است و در حدود 20 متر با سطح زمین فاصله دارد. این قلعه در زمان های قدیم مورد کاربردهای بسیار زیادی قرار می گرفت و امروزه اصلی ترین منبع توریست پذیر در خرم آباد می باشد.

در این مطلب به معرفی قلعه فلک الافلاک و همچنین بخش های مختلف آن پرداخته ایم. اگر با این قلعه آشنایی ندارید و یا ت به حال از آن بازدید نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با این قلعه زیبا آشنا شوید. یقینا پی از آشنایی با آن هوس بازدید از آن به سرتان می زند. 

معرفی قلعه فلک الافلاک 

این قلعه، در دوران ساسانیان ساخته شد و ساخت آن در آن زمان بسیار دشوار بوده و زمان زیادی سپری شد تا ساخته شود. این قلعه به دستور شاپور اول ساسانی ساخته شد و در ابتدا، نام دیگری داشت. هنگامی که ساخت این قلعه به اتمام رسید، نام آن را دژ شاپورخواست گذاشتند و تا چندین سال نیز همچنان به این نام شهرت داشت. اما در زمان حکومت قاجاریان نام آن را تغییر دادند و به نام قلعه فلک الافلاک شناخته شد. این قلعه با داشتن بخش های مختلف، یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی در ایران می باشد و یکی از مشهورترین جاذبه های تاریخی در ایران است. به همین سبب، هر ساله توریستان و گردشگران بسیاری با سفر به ایران و بازدید از این قلعه زیبا دیدن می کند.

بخش های مختلف قلعه

در این قلعه جاذبه های گردشگری و بخش های متعددی وجود دارد. برخی از بخش های قلعه تبدیل به موزه شده و برخی دیگر دست نخورده باقی مانده اند تا آسیب نبینند. یکی از عجیب ترین بخش های قلعه فلک الافلاک چاه عمیقی است که در آن تعبیه شده است. برای دسترسی به آب در قلعه، چاهی در عمق 40 متری زمین حفر شده است. به طور کلی می توان گفت این قلعه مساحتی بیش از 5 هکتار داشته و برای بازدید از آن باید چند ساعت زمان بگذارید. از بخش های مختلف قلعه فلک الافلاک می توان به دو حیاط بزرگ در آن اشاره کرد. در یکی از حیاط ها، تالار های متعددی وجود دارد که آن ها به یکدیگر راه دارند. علاوه بر این در این قلعه حمام، چاه، تالار های بزرگ و کوچک، دروازه های متعدد، و ... وجود دارد.

کلام آخر

قلعه ها و جاذبه های دیدنی متعددی در ایران وجود دارد. بیشتر این قلعه ها مدت بسیار زیادی از ساختشان می گذرد و گذشت زمان تاثیرات بسیار زیادی بر روی این جاذبه های تاریخی می گذارد. این قلعه امروزه ترک های متعددی برداشته و در معرض تخریب می باشد. اگر تا به حال از قلعه فلک الافلاک بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه