همه چیز درباره باغ دولت آباد یزد

همه چیز درباره باغ دولت آباد یزد

  • 0
  • 148
  • نویسنده :

باغ دولت آباد یزد، از آن دسته جاذبه هایی است که هر فردی قبل از مرگش باید ببیند. باغ دولت آباد یزد، که عنوان یکی از بزرگ ترین باغ های ایرانی شناخته می شود، قدمت بسیار زیادی دارد. جالب است بدانید که آوازه این باغ به گوش افراد بسیاری در سطح جهان رسیده است و حتی نام آن در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. باغ زیبای دولت آباد، به عنوان یکی از 9 باغ مشهور ایران، توجه گردشگران و توریستان بسیاری را به سمت خود جلب می کند و همه ساله، بازدید کنندگان بسیاری با سفر به شهر یزد، اقدام به بازدید از این باغ مشهور می کنند. این باغ با قرار گیری در مرکز شهر یزد، از جمله پربازدید ترین جاذبه گردشگری در این شهر می باشد.

در ادامه مطلب، توضیحات کاملی در خصوص باغ دولت آباد یزد و همچنین تاریخچه و بخش های مختلف آن بیان کرده ایم. توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از مشهور ترین باغ های تاریخی ایرانی آشنا شوید.

مختصری درباره باغ دولت آباد یزد

این باغ، نه تنها شهرتی تاریخی دارد، بلکه به دلیل داشتن وسعت زیاد، از جمله بزرگ ترین باغ های ایرانی نیز می باشد و توجه گردشگران و توریستان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. قدمت این باغ به دوران زندیه بر می گردد و در آن زمان، عظمت و بزرگی آن، زبانزد خاص و عام بود. به گونه ای که در کتب تاریخی قدیمی، از این باغ نام برده شده و عظمت آن در همه جا ذکر شده است. وسعت باغ دولت آباد یزد در حدود 6.4 هکتار می باشد و دیدنی های بسیاری را در درون خود جای داده است. 

بخش های مختلف این باغ

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این باغ از بخش های متعددی ساخته شده است. تمامی این بخش ها، چشم انداز این باغ را دو چندان کرده اند و منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده اند. از جمله بناهای موجود در این باغ تاریخی می توان به بادگیر آن اشاره کرد. این بادگیر، یکی از منحصر به فرد ترین بادگیر ها در دنیا می باشد. جالب است بدانید که بادگیر باغ دولت آباد یزد، به عنوان بلندترین بادپیر در دنیا شناخته شده و سبب شده تا گردشگران و افراد بسیاری برای بازدید از این باغ اقدام کنند. 

از دیگر جاذبه های دیدنی در باغ دولت آباد یزد می توان به قنات این باغ نیز اشاره کرد. این قنات قدمتی نزدیک به 200 سال دارد و یکی از قنات های قدیمی در ایران می باشد. علاوه بر این، با طولی در حدود 60 متر، بلند ترین قنات در شهر تاریخی یزد است و نقش بسیار مهمی در این مجموعه دارد.

سایر بخش های باغ دولت آباد یزد

از دیگر بناهای موجود در این باغ می توان به مجموعه همارت باغ دولت آباد، تالار آیینه، عمارت تهرانی، عمارت سردر، عمارت بهشت آیین، عمارت بادگیر (عارت هشتی)، تالار طنبی، آب انبار، برج دیده بانی، شترخانه، غلام خانه، اسطبل، و ... اشاره کرد. در این باغ، یک دورخانه وجود داشت که نمای آن را بسیار زیباتر می کرد اما امروزه متاسفانه خشک شده و اثری از زیبایی آن باقی نمانده است. 

کلام آخر

این باغ با داششن بناهای مختلف و دیدنی های بسیار زیاد، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در استان یزد می باشد. توصیه می کنم بازدید از آن را حتما در برنامه هایتان قرار دهید و از این جاذبه تاریخی دیدن کنید. 
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه