بازدید از کاخ گلستان تهران | زیباترین کاخ ایران

بازدید از کاخ گلستان تهران | زیباترین کاخ ایران

  • 0
  • 152
  • نویسنده :

شهر تهران، با توجه به قرار داشتن در دامنه های رشته کوه البرز، یکی از خوش آب و هوا ترین شهر های ایران می باشد که از زمان های بسیار قدیم مورد توجه بسیاری از پادشاهان و حاکمان قرار می گرفت. در نتیجه این پادشاهان و حاکمان، با دیدن این مناطق، حکومت خود را در این شهر بنا می کردند و اقدام به ساخت کاخ ها و سازه های متعددی می کردند. یکی از این سازه ها، کاخ گلستان می باشد که با گذشت زمان بسیار زیاد، از ساخت آن، همچنان پابرجا مانده و حتی مکانی برای سکونت و اقامت بسیاری از پادشاهان در زمان های قدیم بوده است. این کاخ که سازه های بسیار زیادی در آن وجود دارد، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در ایران است که توریستان و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

کاخ گلستان با قرار داشتن در قلب شهر تهران، دارای آسان ترین مسیر دسترسی می باشد و راه های متعددی برای دسترسی به آن وجود دارد. در ادامه به طور کامل با این کاخ آشنا می شوید و مشخصات این جاذبه گردشگری را مشاهده خواهید کرد. توصیه می کنم اگر علاقه مند به جاذبه های تاریخی می باشید و دوستدار کاخ ها و عمارت های قدیمی می باشیدريال مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی کاخ گلستان

این کاخ، در واقع یک مجموعه از تعداد بسیار زیادی سازه و عمارت می باشد. تمامی این سازه ها و بناها در کنار یکدیگر مجموعه ی زیبای کاخ گلستان را تشکیل می دهند. جالب است بدانید که قدمت این کاخ به بیش از 400 سال می رسد و از آن زمان تا کنون توانسته ساختار محکم خود را حفظ کند و امروزه امکان بازدید را به ما بدهد. طبق گفته باستان شناسان، زمان ساخت این کاخ مربوط به دوران صفویان می باشد اما اختلاف نظر در این مورد بسیار زیاد است. این کاخ همه روزه میزبان گردشگران و توریستان بسیار زیادی می باشد و با داشتن معماری عجیب و زیبای خود، توجه مسافران بسیاری را به خود جلب می کند. کاخ گلستان، به عنوان مقری برای پادشاهی بسیاری از پادشاهان به ویژه پادشاهان قاجار بوده است و در آن، آثاری از دوره های مختلف وجود دارد.

دانستنی های این کاخ

جالب است بدانید که زمانی که کاخی به عنوان کاخ گلستان تاسیس شد، مساحت بسیار زیادی داشت و دارای فضای سبز بسیار وسیعی بود. اما امروزه این کاخ تنها 4.5 هکتار وسعت داشته و شامل تعداد زیادی سازه و  عمارت می باشد. در واقع از سازه های موجود در این کاخ می توان به مواردی چون: تالار آیینه، خلوت کریم خانی، ایوان تخت مرمر، تالار سفره خانه، تالار سلام، تالار برلیان، تالار الماس، کاخ شمس العماره، عمارت بادگیر، کاخ ابیض، کتابخانه نسخ خطی، مرکز اسناد مختلف (مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی)، امور بینالملل، دفتر فنی، امور فرهنگی، کتابخانهه چاپی، امور معرفی، و ... اشاره کرد.

کاخ گلستان کجاست؟

برای دسترسی به کاخ گلستان، باید خود را به محدوده تهران مرکز برسانید. موقعیت مکانی این کاخ قدیمی در نزدیکی بازار بزرگ تهران بوده و در خیابان 15 خرداد قرار دارد. برای دسترسی به کاخ گلستان بهترین راه، استفاده از مترو می باشد. پس از خارج شدن از ایستگاه متروی پانزده خرداد باید به سمت میدان ارگ حرکت کنید و پس از پیاده روی در مسیر کوتاهی، به مقصد می رسید. کاخ گلستان در ضلع شمالی میدان ارگ قرار دارد. 

کلام آخر

کاخ گلستان یکی از زیباترین کاخ های ایران می باشد که بازدید از آن، را به شدت توصیه می کنیم. به یاد داشته باشید که هنگام بازدید از این موزه آسیبی به اجزاء موجود در آن وارد نکنید و این سازه تاریخی را برای تماشای آیندگان نیز باقی بگذارید. علاوه بر این می توانید از سایر جاذبه های گردشگری موجود در نزدیکی این کاخ دیدن کنید.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه