معرفی زیگورات چغازنبیل | قدیمی ترین اثر باستانی ایران

معرفی زیگورات چغازنبیل | قدیمی ترین اثر باستانی ایران

  • 0
  • 70
  • نویسنده :

زیگورات چغازنبیل نامی است که این روزها شهرت بسیار زیادی در میان هموطنان ایرانی به ویژه باستان شناسان خارجی پیدا کرده است. این اثر باستانی یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران است که به عنوان اولین اثر تاریخی ایران در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. معبد زیگورات، قدمتی چندین هزارساله دارد و توسط ایلامیان در استان خوزستان ساخته شده است. این بنا توجه بسیاری از باستان شناسان و علاقه مندان به آثار تاریخی و باستانی را به خود جلب کرده است و تمامی بازدید کنندگان این مجموعه، از دیدن این سازه تاریخی، شگفت زده می شوند. در این مطلب به معرفی کامل زیگورات چغازنبیل و موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به آن بیان کرده ایم. اگر تا به حال نام این اثر تاریخی را نشنیده اید و با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره زیگورات چغازنبیل

در واقع کلمه زیگورا ت به معنای معبد می باشد. این اثر باستانی که توسط مشهور ترین پادشاه ایلامی ساخته شد. این سازه در 5 طبقه ساخته شده بود و ساختاری به شکل هرم داشت. در زمان های قدیم، معبد هایی که برای پرستش و عبادت خدایان ساخته می شد، شکلی هرمی داشت. این سازه نیز از این قاعده مستثنی نبود و هنگام ساخت آن از معماری مخصوص الهام گرفته شده است. 

چغازنبیل چیست؟

چغازنبیل نیز نام شهری باستانی است که این معبد به همراه تعدادی دیگر از این سازه ها در داخل آن وجود دارد. به طور کلی مساحت این بنا در حدود 100 هکتار است. جالب ترین نکته در خصوص این شهر این است که در هزاره دوم پیش از میلاد ساخته شده است. این شهر، نمادی مذهبی داشت و همچنین از شهر های سلطنتی نیز به شمار می آمد. این شهر در ابعاد 105 متر در 105 متر ساخته شد و قبل از اینکه ویران شود، معبد آن ارتفاعی در حدود 50 متر داشت. امروزه بقایای باقی مانده از این منطقه تنها 25 متر ارتفاع دارد و از معبد اصلی این شهر، تنها دو و نیم طبقه باقی مانده است. در این شهر معبد های بسیار زیادی وجود دارد که معبد اصلی آن زیگورات نام دارد و مشهور ترین معبد شهر است.

نام چغازنبیل را بعدها بر روی این شهر گذاشتند. این کلمه از دو بخش چغا و زنبیل ساخته شده است. چغا در گویش لری به معنای تپه و زنبیل به معنای سبد است. به دلیل اینکه این شهر مطبق است و از دور به شکل سبدی برعکس است، نام آن را چغازنبیل گذاشته اند.

نکاتی جالب در خصوص چغازنبیل

جالب است بدانید که اضلاع این سازه به سمت چهار جهت اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب قرار دارد. علاوه بر این، این بنا را در بالاترین ارتفاع این منطقه ساخته اند تا در زمان وقوع سیل در امان بماند و آسیبی به آن نرسد. همچنین این شهر را در نزدیکی رودخانه دز بنا کردند تا بتوانند به آب دسترسی پیدا کنند.

زیگورات چغازنبیل کجاست؟

این شهر، یکی از جاذبه های دیدنی استان خوزستان است. موقعیت مکانی این آثار باستانی در شهر معروف شوش می باشد. برای دسترسی به این شهر باید خود را به شهر شوش برسانید و سپس با حرکت به سمت جنوب این شهر، و طی کردن مسیری در حدود 45 کیلومتر، به سمت غرب شهر شوشتر بروید و در فاصله 35 کیلومتر شهر شوشتر، شهر باستانی زیگورات چغازنبیل را مشاهده خواهید کرد.
اگر تا به حال از این اثر تاریخی دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

ارسال دیدگاه
توجه !!

پر کردن فیلدهای ستاره دار (*) الزامیست

خبرنامه